Mersin Büyükşehir’den Uzuncaburç Antik Kenti’ne Tarihi Ve Kültürel Gezi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi öncülüğünde Mersin Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak Silifke Uzuncaburç Antik Kenti’ne tarihi ve kültürel gezi düzenlendi. Tarihi mekanları gezme olanağı bulan öğrenciler, hem akademik hayatlarına katkı sağlayacak önemli bilgiler aldı hem de sosyalleşti.

 

Önce tarihi gezi ardından konser

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde toplu ulaşımın öğrenciler için 1 TL’ye sabitlenmesinden üniversite önlerindeki Mahalle Mutfaklarına, Çamaşır Kafelerden öğrenim yardımlarına kadar hayata geçirilen birçok projeyle öğrencilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencileri için sosyal etkinlikler de düzenliyor.

 

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Arkeoloji Fakültesi’nde eğitim gören yaklaşık 200 öğrenci, düzenlenen tarihi ve kültürel gezi programında bir araya geldi. Tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu bölgeyi rehber Aygül Sun eşliğinde gezen öğrenciler, yaklaşık 2 bin 300 yıllık tarihe sahip Uzuncaburç Antik Kenti hakkında bilgiler aldı. Gezinin ardından öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseriyle eğlenceli dakikalar geçirdi.

Mersin Büyükşehir’den Uzuncaburç Antik Kenti’ne Tarihi Ve Kültürel Gezi

“Bu geziye katılanların çoğu Uzuncaburç’u daha önce görmemişlerdi”

 

Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm Seyahat Hizmetleri Bölümü’nde Dr. Öğretim Görevlisi Sercan Benli, gezi için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Üniversitemizin Turizm Topluluğu Akademik danışmanıyım. Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle birlikte bu geziyi organize etmiş bulunmaktayız. Bu geziye katılanların çoğu Uzuncaburç’u daha önce görmemişlerdi. Yoğunluk olarak Turizm, Seyahat Acente, Gastronomi, Rehberlik bölümü öğrencileri olması bizim için sevindirici. Aynı zamanda Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden de öğrencilerimiz var. Turizm, arkeolojik, tarihi açıdan kıymetli bir alanı onların yerinde inceleme fırsatı bulmaları adına çok mutluyum” dedi.

 

Öğrenciler geziden memnun ayrıldı

 

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencisi Oğuzhan Ergun, “Mersinli olmama rağmen hiç böyle bir yere gelmemiştim, teşekkür ediyorum. Öğrenci olarak bu tür aktivitelerin devam etmesini diliyorum” derken, Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi Talip Bilişik de “İlk defa geliyorum. Burayı çok beğendim. Bu organizasyonların devamını bekliyoruz. Arkadaşlarımla birlikte bu tür gezilerde bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tarihi eserleri, burada bulunan kültürleri görmekten hoşnut oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Mersin Üniversitesi Turizm Topluluğu ile birlikte etkinliğe katıldığını ifade eden Büşra Şimşek, “Daha önce buraya gelmiştim ailemle birlikte. Ama bu sefer Turizm Topluluğu ile birlikte geldim. Rehber eşliğinde ve daha eğlenceliydi. Öncekilere katılamamıştım ama bundan sonra katılmayı düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği gezileri daha çok istiyoruz ve daha çok katılmak istiyoruz, devamını dileriz” diye konuştu.

 

“Hem sosyal açıdan hem de tarihi tanımak için güzel bir gezi”

 

Mimarlık Fakültesi öğrencisi Aylin Fatma Arancık da Mersin’de doğup büyüdüğünü fakat daha önce Uzuncaburç’a gelmediğini söyleyerek, “Çok güzel bir etkinlik, çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hem sosyal açıdan hem de tarihi tanımak için güzel bir gezi. Faydalı bir gezi olduğunu düşünüyorum. Görmek, gezmek, şahit olmak güzel” dedi.

 

Mimarlık Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Muhammed Fatih İlhan ise “Roma döneminden kalan antik kenti geziyoruz. Güzel bir deneyim oldu bizim için. Bu tarz etkinlikler Mersin’in diğer güzelliklerini görme açısından çok güzel oluyor” ifadelerine yer verdi.

Lütfen Bekleyin...