KDV İndirimine Dair Kararlar Resmi Gazetede Yayınlandı

Geçtiğimiz akşam Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN öncülüğünde gerçekleştirilen kabine toplantısında, gıda fiyatlarındaki haksız artışın önüne geçilmesine yönelik önlemler açıklandı.

Başkan ERDOĞAN sözlerine :"İlk etapta gıda ürünlerindeki KDV oranını yüzde 8'den yüzde 1'e düşürmüştük. Ardından meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV'sini 1 Mart'tan itibaren yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik."diyerek geçmişte alınan önlemlerden bahsederek başladı.

Ardından da : "Şimdi de temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e indirme kararı aldık."şeklinde cümlelerine devam ederek yeni önlemleri açıklamış oldu.

Temel ihtiyaç maddeleri haricinde ise yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranını yüzde 8 olarak belirlendiğini,böylece birinci sınıf işletme, 3 yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde uygulanmakta olan yüzde 18 KDV oranını yüzde 8'e indirmiş olduklarını açıkladı.

Yeni konut alımlarında ise satın alınan konut nerede olursa olsun, metrekaresine göre değişen aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacak,net alanı 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8.bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metrekaresi için yine yüzde 8, aşan kısmı için yüzde 18 KDV uygulanacağını açıklandı.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamındaki konutlarda ise 150 metrekareye kadar yüzde 1, aşan kısmı için ise yüzde 18 KDV tahakkuku yapılacak,arsa ve arazilerin KDV oranını da yüzde 8'e indirerek inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünün azaltılacağı belirtildi.

"Tarım sektöründe de her türlü sertifikalı tohum, fide, fidan teslimlerinde KDV'yi yüzde 1'e, süt toplama tankları gibi kimi ürünlerdeki KDV'yi de yüzde 8'e indiriyoruz.
Yabancılara satılan konut ve işyerlerindeki istisna süresini, 1 yıldan 3 yıla çıkartıyoruz.
Oto galericilerinin araç alım satımından elde ettikleri kar ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin satışında halen yüzde 1 olan KDV oranını yüzde 18'e yükseltiyoruz.
81 ilde 1500'den fazla yüksek hızlı şarj istasyonu kurulması çalışmalarına 300 milyon lira destek sağlıyoruz."

Alınan kararlar ile ilgili resmi gazete 29.03.2022 tarihi itibari ile yayınlanmıştır.

KDV İndirimine Dair Kararlar Resmi Gazetede Yayınlandı
Lütfen Bekleyin...