Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Mushafı’nın tanıtım programına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Hüseyin Kutlu tarafından hazırlanan İstanbul Mushafı’nın Büyük Çamlıca Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen tanıtım programına katıldı.

Katılımcıların Ramazan-ı Şerifi ve Kadir Gecesi’ni tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam medeniyetinde bu alanda ekol hâline gelmiş 10 farklı dönemin yeniden yorumlanmasıyla hazırlanan ve Türk-İslam sanatının en güzide eserlerinden biri olarak tarihteki yerini alacağına inandığını belirttiği İstanbul Mushafı’nı hazırlayan Hüseyin Kutlu’yu tebrik etti.

İstanbul’un, ecdadın âlimlere ve sanatkârlara gösterdiği ilgi, sağladığı itibar, verdiği destek sayesinde, asırlar boyunca doğudan ve batıdan gelen pek çok ilim ve sanat erbabına ev sahipliği yaptığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle hat sanatının İslam dünyasındaki tüm güzide isimleri İstanbul’a göç ederek, faaliyetlerini burada sürdürmüşlerdir.  Fatih Sultan Mehmet Han’dan günümüze İslam ve Türk coğrafyalarının kültür, sanat, edebiyat merkezi olan İstanbul, bu alanlarda dünyaya da yön vermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Mushafı’nın tanıtım programına katıldı

“GELENEĞİ OLAN SANATLARIMIZI YOZLAŞMAYA KARŞI KORUMAK MECBURİYETİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şam’da, Bağdat’ta, Tebriz’de, İsfahan’da ve diğer pek çok yerde tomurcuklanan İslam sanatları, İstanbul’da yeni bir terkibe bürünerek en güzel hâllerini almışlardır. Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Karahisari, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Mustafa Rakım Efendi gibi sanatkârlar, büyük emek ve vakit harcayarak, Mushaf-ı Şerif geleneğini, ortak değerler etrafında İstanbul’da yeni bir biçime kavuşturmuşlardır. Nitekim ‘Kur’an-ı Kerim Hicaz’da nazil oldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı’ sözü, işte bu geleneğin ulaştığı seviyeyi ifade eder. Hamdolsun, asırlar boyunca bu çizgi kırılmadan, kesintiye uğramadan, bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Hayatımızın her alanını, ama özellikle de geleneği olan sanatlarımızı yozlaşmaya karşı korumak mecburiyetindeyiz.”

Konu Kur’an-ı Kerim ise asla riya, kibir, harcıâlemliğin söz konusu olamayacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’un hat sanatının merkezi olmayı sürdürmesi, medeniyetimizin bu alandaki gücünü, tarihimizin devamlılığını, geleceğimizin aydınlığını göstermektedir” dedi.

Lütfen Bekleyin...